Baza wiedzy

JAK DBAĆ O ŚWIECE SOJOWE

Proces produkcji świec jest złożony i w znacznym stopniu wykonywany ręcznie.
Ponadto istotne komponenty mają pochodzenie naturalne (knoty, wosk). W związku z tym użytkowanie świecy wymaga dokładnego zapoznania się z poniższą indtrukcją  aby efektywnie móc cieszyć się jej blaskiem i zapachem.

 

  1. Pierwsze spalenie: Przy pierwszym użyciu świeczki w szkle ważne jest, aby zapalić ją na wystarczająco długi czas, tak aby powierzchnia parafiny całkowicie się rozpuściła.
  2. Czas spalania: Ważne jest, aby podczas każdego spalania świeczki pozwolić jej spalać się przez wystarczająco długi czas, aby powierzchnia parafiny została równomiernie roztopiona. W przypadku krótkiego spalania może dojść do tunelowania, gdzie parafina spala się tylko wzdłuż środkowej części, pozostawiając nieroztopioną parafinę na bokach.
  3. Ustawienie knota: Upewnij się, że knot świeczki jest odpowiednio ustawiony i dobrze wypalony. Przy zbyt długim knocie może dojść do nadmiernego wytwarzania się ciepła, co może przyspieszyć tunelowanie. Odpowiednia długość knota wynosi zazwyczaj około 0,5-1 cm.
  4. Zabezpieczenia przed przeciągami: Unikaj wystawiania świeczki na silne przeciągi, które mogą wpływać na nierównomierne spalanie się parafiny. Przeciągi mogą prowadzić do skoncentrowanego spalania się parafiny w jednym miejscu, prowadząc do tunelowania.

 

 

OBKURCZANIE

W świecach parafinowych w naczyniach przezroczystych, na ściankach mogą dać się zauważyć powierzchnie dające wrażenie "odklejenia" parafiny od powierzchni szkła. Czasem nazywane jest to "poceniem się" świecy. Jest to efekt naturalnego zjawiska kurczenia się parafiny po zastygnięciu. Parafina po przejściu ze stanu płynnego do stałego w temperaturze pokojowej kurczy się o około 15% objętości.

Zjawisko to w żaden sposób nie wpływa na użyteczność świecy w związku z czym nie może być podstawą reklamacji.

Podobne zjawisko ale w mniejszym zakresie może dotyczyć świec sojowych szczególnie poddanych działaniu niskiej temperatury, np. zimą. W przypadku świec sojowych zjawisko jest zwykle odwracalne i po ogrzaniu świecy "odklejenia" się niwelują (soja ma mniejsze skłonności do kurczenia się niż parafina). Jest to zjawisko naturalne wynikające ze zmiany objętości wosku przy zmianach temperatury i nie może być podstawą reklamacji.

 

 

TUNELOWANIA

"Tunelowanie" to zjawisko gdy świeca wypala się tylko wokół knota a pozostała część wosku pozostaje na ściankach niestopiona. W efekcie wokół knota powstaje "tunel".
Sytuacja nie powinna mieć miejsca jeśli użytkownik używa świecę zgodnie z bazą wiedzy zamieszczoną na naszej stronie internetowej.
Każdy model świecy zanim zostanie wdrożony do produkcji jest dokładnie testowany. Testowaniu podlega szczególnie właściwe dobranie wielkości knota do naczynia, co później przekłada się na efektywne spalanie świecy.
Tunel powstaje zwykle w sytuacji gdy użytkownik zbyt krótko pali świecę za jednym razem lub nie przestrzega innych zaleceń. 
Aby uniknąć tunelowania w świeczkach szklanych, czyli sytuacji, gdy parafina / wosk spala się tylko wzdłuż środkowego "tunelu", a nie obejmuje całej powierzchni świecy, trzeba stosować się punktów jak dbać o świec 

 

 

INTENSYWNOŚCI BARWY WOSKU

Intensywności barwy wosku  może w nieznacznym stopniu się różnić z każdą dostawą ze względu na to iż mam do czynienia z produktem naturalnym. Nie zmienia to jednak swojej właściwości

 

 

KOPCENIE ŚWIECY

Dymienie palącego się knota jest zjawiskiem naturalnym, którego nie można całkowicie wyeliminować. Można jedynie to zjawisko ograniczać stosując zalecenia zwarte w bazie wiedzy (przycinanie knota, unikanie przeciągów itp.).
W związku z tym dymienie nie może być podstawą do składania reklamacji.

 

 

INTENSYWNOŚCI BARWY WOSKU LUB PARAFINY

W ZALEŻNOŚCI OD ZAPACHU

Odcień koloru wosku sojowego może różnić się między partiami, a nawet w ramach tego samego zamówienia. Jest to charakterystyczna cecha produktów naturalnych. Ponadto świece sojowe z różnymi zapachami również mogą się między sobą różnić odcieniem koloru ponieważ każdy zapach ma wpływ na finalny odcień koloru wosku sojowego. Rozbieżności w odcieniu koloru wosku sojowego nie mogą być podstawą reklamacji.

 

 

 

WYTRĄCENIE OLEJU

W świecach sojowych szczególnie w temperaturach powyżej 25 stopi C może zstępować wytrącanie oleju na powierzchni wosku w postaci kropel. Olej jest pewną pozostałością z procesu produkcji wosku sojowego. W związku z tym w świecach wyprodukowanych z różnych partii wosku, wytrącanie oleju może być różne. Nie jest to wada świecy.

 

 

ZAPACH
Intensywność zapachu świecy jest w dużej mierze kwestią subiektywnego odczucia użytkownika.
Niemniej jednak mogą pojawić się sytuacje, w których świeca może pachnieć słabiej niż oczekujemy.
Tak może się dziać jeśli świeca stoi wiele miesięcy niezapalana. Część zapachu się ulatnia a część migruje do wnętrza świecy. Zwykle w takiej sytuacji wystarczy zapalić świecę by zaczęła emitować zapach. Można też taką „niepachnącą” świecę odwrócić do góry dnem na okres 2 tygodni. Po takim czasie świeca powinna ponownie zacząć uwalniać zapach.

Zdobienie naczyń do świec podlega tym samym ograniczeniom co analogiczne procesy zdobienia ceramiki i szkła.